"Opisy kont służących do ewidencji operacji dokonywanych na rachunkach bankowych zamieszczonych w załącznikach 1–3 do rozporządzenia w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont (…) są zbyt ogólnikowe i z tego względu stwarzają osobom odpowiedzialnym za prowadzenie rachunkowości wiele problemów interpretacyjnych. W państwowych jednostkach problemy mogą się pojawić np. przy księgowaniu operacji dokonywanych na pomocniczych rachunkach bankowych służących do gromadzenia środków na niewygasające wydatki i dla dotacji podlegających zwrotowi do budżetu państwa, a w urzędach jednostek samorządu terytorialnego problemy wystąpią przy wyborze sposobu księgowania w budżecie i w urzędzie dochodów i wydatków urzędu realizowanych bezpośrednio z rachunków bankowych budżetu.
W Poradniku przedstawiono praktyczne rozwiązania dotyczące opracowania zasad (polityki) rachunkowości i ewidencji księgowej w zakresie operacji dokonywanych:
• na rachunkach bankowych budżetu jednostki samorządu terytorialnego,
• na rachunkach bieżących i pomocniczych państwowych jednostek budżetowych,
• w urzędzie jednostki samorządu terytorialnego,
• w innych niż urząd samorządowych jednostkach budżetowych,
• w samorządowych zakładach budżetowych.
+ Dodatek specjalny: „Zestaw testów kontrolnych”
rachunkowość budżetowa oraz branże: urzędy miast/gmin, starostwa powiatowe, urzędy marszałkowskie, jednostki samorządowe, jednostki budżetowe (oświata, pomoc społ.), samorządowe zakłady budżetowe, instytucje kultury, państwowe jednostki budżetowe "